O nás, čo robíme Kontakty Ako sa stať členom Zľavy pre členov ČO SA CHYSTÁ Pomôžte - zachráňte Diskusný kútik Humor
========== ========== ========== ========== ========== ========== ========== ========== ========== ========== ========== ==========
  . Úvodná stránka    

Majstrovstvá sveta v logických úlohách

MS LÚ je medzinárodná súťaž v riešení rôznych rébusov, krížoviek, skladačiek, či iných logických úloh. Zadania obsahujú v sebe potrebný široký všeobecný vedomostný rozhľad, znalosti matematiky, chápania súvislostí, dôvtipu, správneho odhadu, ale i fantázie. MS sú rozdelené na súťaž jednotlivcov a družstiev, ktorých samostatné kolá sú majú rôznu kvalitatívnu a obsahovú náročnosť. Každé kolo je presne časovo obmedzené a je zložené z niekoľkých súťažných úloh (každé s daným počtom bodov), pričom niektoré úlohy sa môžu riešiť i s bonusom (napr. podľa rýchlosti odovzdania). Základ družstva tvoria štyria súťažiaci a nehrajúci kapitán, ktorý zároveň zastupuje príslušnú krajinu na rokovaní Svetovej federácie hádankárov (WPF). Súťažným jazykom na Majstrovstvách sveta je angličtina, pričom výsledky zo súťaže jednotlivcov sa započítavajú aj do súťaže družstiev.

Delegovanie reprezentačného družstva na Majstrovstvá sveta prináleží v zmysle štatútu WPF Slovenskému zväzu hádankárov a krížovkárov, ktorý je oficiálny zástupca Slovenska v tejto medzinárodnej organizácii. Pre objektívne stanovenie zloženia družstva prebieha pre tento účel kvalifikácia, ktorej výsledky sú podkladom pre tú najoptimálnejšiu zostavu.

 

Prvé kroky začal tento šampionát písať v roku 1992, keď sa v USA pokúsili uskutočniť prvé Majstrovstvá sveta, ktorých prostredie a organizácia tak trochu pripomínali "pôrodné" bolesti. Bez nich by sa však nič nezrodilo a tak sa už o rok (1993) konali druhé MS v Brne, kde si cestu našlo aj naše prvé družstvo Milan Chudý (Prievidza), Miroslav Šuňavec (Liptovský Hrádok), Miroslav Hájiček (Prievidza) a Emil Trochan (Bratislava), ktoré vzišlo z vôbec prvej kvalifikácie organizovanej vtedy časopisom RELAX.

Slušný výsledok, prvé skúsenosti a určitá základňa v radoch krížovkárov dávali predpoklad, že by sme sa pri dobrej práci vedeli aj my uchádzať o medailové miesta. Dvojfázová kvalifikácia časopisu Relax napomohla tomu, že náš výber Pavol Tibenský (Brezová pod Bradlom), Miroslav Ploščica (Košice), Milan Chudý (Prievidza) a Ján Farkaš (Martin) zaznamenal o rok neskôr (1994) najlepší výsledok v doterajšej histórii a pri troške šťastia to mohla byť i medaila.


1994 - Nemecko - Kolín nad Rýnom pri súťaži družstiev zľava M.Ploščica, S.Jánošíková, P.Tibenský a M.Chudý

Nevýhodou účasti na MS boli z roka na rok rastúce poplatky a náklady na štartovné. Z týchto dôvodov sme sa v Rumunsku v roku 1995 MS nezúčastnili.


1996 - Holandsko - Utrecht
pri prehliadke Amsterdamu
M.Chudý s bradou, vedľa M.Ploščica, pred nimi S.Jánošíková a P.Tibenský čiastočne zakrytý J.Farkašom

Odmlka však urobila svoje. Svet kráčal dopredu a my sme nezachytili nové trendy a hlavne nové nápady na riešené úlohy, na čo sme doplatili už o rok (1996) v Holandsku. Tréning robí svoje a v strese potom viazla aj súhra členov tímu v osobitnom kole družstiev. Zvláštnosťou podujatia bolo, že táto časť prebiehala vo výstavnej sále, kde boli verejne prezentované desiatky hlavolamov a  diváci sa tak voľne pohybovali pomedzi súťažiacich a sledovali priebeh šampionátu priamo na mieste. Šieste miesto z Chorvátska 1997 bolo opäť potešujúce. Vďaka dostupnosti lúštiteľských časopisov od Jadranu sa naši mohli takrečeno pripraviť a výsledok sa dostavil. Už nasledujúci rok 1998 v Turecku z finančných dôvodov Slovensko reprezentoval súťažne len Milan Chudý a organizačne v rámci kongresu WPF Soňa Jánošíková, ktorým náklady hradili ich materské firmy Relax a Lišiak.

 


1997 - Chorvátsko - Koprivnica momentka pre všetkých a o všetkých

Čoraz častejšie sa začalo povrávať o účelnosti účasti na týchto MS, nakoľko sa ich mohli zúčastniť len tí, ktorí dokázali zafinancovať štartovné vo výške 400 USD a dopravu (cca 20.000-25.000 Sk). Po aktivizácii Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov prevzal tento pod svoj patronát kvalifikácie, ktoré sa v tom čase uskutočňovali len sporadicky na krížovkárskych turnajoch. Napriek tomu sa medzi riešiteľmi objavil ďalší talent Zoltán Végh (Martin), dnes už nestor maľovaných krížoviek na Slovensku, ktorému sa navyše podarilo náklady kryť sponzorsky. Do Budapešti preto v roku 1999 cestovalo pozmenené družstvo. Žiaľ chýbajúca tradícia takýchto podujatí u nás si vyžiadala svoju daň a tak sme opäť na súperov pozerali zo zadných pozícií. 


1999 - Maďarsko - Budapešť
zľava Ernö Rubik - vynálezca známej kocky a generálny sponzor a György István - kapitán maďarského tímu, teraz v pozícii šéfa MS


1999 - Maďarsko - Budapešť
zľava P.Tibenský, Z.Végh, J.Farkaš a M.Chudý (zakrytý) pri súťaži družstiev


2000 - USA - Stamford
zľava Z.Végh, J.Farkaš, D.Karkuš a M.Chudý

2000 - USA - Stamford trio najlepších zľava
1.Ulrich Voigt-Nemecko; 2.Wei-Hwa Huang-USA; 3.Niels Roest-Holandsko

Rok 2000 bol vzhľadom na miesto konania USA veľmi otázny, čomu napovedalo aj zloženie, keď naše družstvo nakoniec po dohode doplnil člen českej delegácie pôvodom Slovák (našťastie aj s našim občianstvom) Dušan Karkuš. Inak by sme pod hlavičkou Slovenska súťažiť nemohli. Výsledok pozliepaného družstva zodpovedal jeho ambíciám. Teraz nešlo až tak o výsledok ako skôr o zbieranie skúseností najmä z organizovania národných kvalifikácií. Zistenie, že obdobným štýlom sa skladá reprezentačné družstvo v USA,  Holandsku, Nemecku, Japonsku, Kanade či Čechách bolo impulzom zrealizovať niečo také aj u nás. Výsledky týchto krajín totiž jasne ukázali, že táto cesta má svoje opodstatnenie a je dobrým odrazovým mostíkom aj na objavovanie potencionálnych záujemcov o tento duševný relax.

Vďaka podpore časopisu RELAX (už s veľkým R) začíname rok 2001 so širokou a pestrou kvalifikáciou, do ktorej sa zapojilo neuveriteľných 417 účastníkov. Kvalifikácia mala síce svoje muchy, ale smerovanie k vôbec prvým Majstrovstvám Slovenska v riešení logických úloh malo zaujímavé vyvrcholenie a ukázalo, že je potrebné rozšíriť našu činnosť o novú a zaujímavú oblasť. Objavili sa nové tváre, ktoré popremiešali poradie medzi najlepšími.

Jubilejné 10.MS v Brne boli žiaľ zase o peniazoch a tak nás zastupovali víťaz kvalifikácie Pavol Tibenský z Brezovej pod Bradlom (dovtedy 4 krát na MS), Milan Šatka z Liptovského Mikuláša (ani raz) a Milan Chudý z Prievidze (7 krát na MS). Družstvo po odstúpení ďalších kandidátov kvôli vysokým nákladom doplnil autor úloh z kvalifikácie Ján Farkaš z Martina (dovtedy 5 krát na MS) a kapitánka Soňa Jánošíková - šéfredaktorka časopisu Lišiak. Zväz českých hádankárov a krížovkárov a vydavateľstvo KIRA pripravili pre 105 účastníkov z 21 krajín takmer 150 úloh pre jednotlivcov a 35 úloh pre súťaž družstiev. Krajiny s rastúcim záujmom o logické úlohy navyše postavili viac tímov druhého sledu ("B" a dokonca i "C" tímy). Kvôli vízam však nepricestovala India, účasť odrieklo Japonsko. Argentína a Švajčiarsko vytvorili spoločné družstvo, zostávajúci jednotlivci ďalšie zmiešané tímy.


2001 - Česká republika - Brno
naši pri súťaži družstiev zľava M.Šatka, M.Chudý, J.Farkaš (chrbtom) a P.Tibenský

   Veľmi milo však prekvapil len 16-ročný novic Milan Šatka. Nováčikovskú daň nepripustil a najlepšie z našich sa popasoval so zväčša matematickými úlohami založenými na práce s číslami, maticami a postupnosťami. Napriek kritike zo strany viacerých krajín o odklone od typických logických úloh sa naše tušenie nových trendov potvrdilo. Krajiny s rozmáhajúcimi sa podujatiami, časopismi a dobrým finančným krytím, sa dokázali nielen omladiť, ale ponúknuť nabrať skúsenosti aj druhej garnitúre. Aj nám nezostáva nič iné, než stále hľadať takéto talenty. Dnešnou súčasťou mladej generácie je počítač a počítačové hry, medzi ktorými sa nachádzajú aj také, čo vyžadujú správny úsudok a dávku logického myslenia. 

 

11.Mastrovstvá sveta v logických úlohách 2002 sa uskutočnili vo fínskom Oulu. Naši odcestovali v zložení Pavol Tibenský (Brezová pod Bradlom), Milan Chudý (Prievidza), Lýdia Košecová (Vrbové) a Ivan Pastucha (Ružomberok). Kým prví dvaja si takúto súťaž vyskúšali už viac krát, dvaja posledne menovaní mali svoju premiéru. Chladné počasie privítalo 102 účastníkov z 21 krajín avšak v krajine polárneho kruhu a sobích záprahov nik nemohol ani nič iné očakávať. Organizátori pripravili množstvo noviniek a najmä rôzne ručné skladačky. Zdá sa, že naši sa nevedia pripraviť, lebo nedostatok praktických skúseností zaúradoval opäť a od začiatku sme sa pohybovali na dne štartovného poľa. Svoj štandard odviedol prakticky len Milan Chudý ktorý skončil s Maďarom Mócsym zhodne na 26.priečke. Dobre nám vyšiel len záver súťaže, kde sme dosiahli vcelku uspokojivé výsledky, tie však celkové poradie príliš nezmenili. Prekvapeniam sa však nevyhli ani mnohí favoriti. Niekoľkonásobný majster sveta Wei-Hua Huang z USA skončil až dvadsiaty, ďalší niekoľkonásobný majster sveta Robert Babilon síce desiaty ale "jeho" české družstvo zaznamenalo najhorší výsledok v doterajšej histórii a skončilo deviate. Novým Majstrom sveta v kategórii jednotlivcov sa po prvý krát stal Niels Roest z Holandska pred bratmi Ulrichom a Rolandom Voigtovcami z Nemecka. Medzi kolektívmi sa po prvý krát úprimne radovali Japonci.


hranica
polárneho kruhu


2002 - Fínsko - Oulu trápenie sa pri spoločnej úlohe určenej družstvám


2003 - Holandsko - Arnhem
zľava Anton Hudák, Ján Farkaš (teraz ako nehrajúci kapitán), Milan Chudý, Štefan Gašpár a Blanka Lehotská

najúspešnejšia trojica

S určitou nádejou sme očakávali rok 2003. Do družstva sa dostali tí, ktorí už dlhšie vykazovali dobré výsledky. Štefan Gašpár (Púchov) víťaz kvalifikácie (vlani 10-ty) a aktuálny šampión republiky, Blanka Lehotská (Bratislava) v kvalifikácii 2002 šiesta, v tomto ôsma, bronzová na M-SR, pričom skúsenosti získavala aj na českom finále v Brne, Anton Hudák (Poliakovce) 14-ty v kvalifikácii 2002 a druhý v 2003, na Majstrovstvách SR 2002 siedmy a teraz štvrtý. Očakávalo sa, že sa všetci traja budú opierať o rady harcovníka MS, ktorým je Milan Chudý (Prievidza) dlhodobo najúspešnejší Slovák, no nestalo sa. Dobre pri svojej premiére zabojoval iba talentovaný Š.Gašpár, ktorý skončil (37) takmer navlas rovnako ako pri svojej prvej účasti jeho mladý predchodca M.Šatka. Ostatní si žiaľ s ťažkými úlohami nevedeli poradiť tak ako si predsavzali a tak skončili až v druhej polovici štartovného poľa. Medzi družstvami sme skončili na 16.priečke okolo ktorej sa pohybujeme už 4.rok. Novým Majstrom sveta medzi krajinami sa stalo Nemecko pred USA a Holandskom.
Ťažko hodnotiť čo sa dalo urobiť ináč. V družstve chýbal práve kvôli štartovnému vlaňajší Majster a tohtoročný vicemajster Slovenska Milan Šatka, v širšom výbere bol i tradičný účastník Pavol Tibenský, v konkurenčnom boji vie vodu zamútiť i Miroslav Šuňavec, pričom netreba zabúdať i na skúseného Miroslava Ploščicu, ktorý stráca len tým, že sa už tak často na súťažiach neobjavuje. Mnohí žiaľ nemajú prostriedky na účasť na MS a tak na kvalifikačných turnajoch súťažia skôr pre zábavu a potešenie ako pre super výsledok. Dúfame že sa prejavia i ďalší mladší riešitelia ako je už dlhšie známy Štefan Šomlo, či Ivan Pastucha, prípadne tohtoročné prekvapenie Janka Sidorová a Peter Hudák.

Radi by sme kontaktovali aj tých, ktorí v pripravovanej súťaži TV JOJ - IQ test národa dosiahli hodnotný výsledok, uvidíme či nám niekto z organizátorov či iných zainteresovaných takúto možnosť poskytne. Napriek finančnej náročnosti je našim cieľom aby Slovensko mohli reprezentovať tí, ktorí na to majú schopnosti bez ohľadu na ich finančné možnosti. Sme presvedčení, že Slovensko má taký potenciál, ktorý dokáže súperiť aj s tými najlepšími. Ak sa to podarí, sme rozhodnutí kandidovať na usporiadanie Majstrovstiev sveta u nás na Slovensku a umožniť tak celému svetu spoznať nielen kvalitných a múdrych ľudí, ale aj krásy a milotu našej domoviny.

 

1992 USA

1.D.Samuel-Kanada

2.D.Rigby-Kanada

3.D.Johnson-USA

4.A.Brecher-USA

5.R.Kurchan-Argentína

7.K.Henc-Československo

 

1.USA 2269

2.Argentína 2224

3.Poľsko 2134

4.Kanada 2103

5.Turecko 2066

6.Československo 1908

 

1993 Česko
kapitán Soňa Jánošíková

1.R.Babilon-ČR

2.W.H.Huang-USA

3.P.Kalhous-ČR

4.R.Osher-USA

5.K.Alyanakyan-Turecko

17.Milan Chudý

20.Miroslav Šuňavec

39.Miroslav Hájiček

46.Emil Trochan

 

1.Česko 2609

2.USA 2499

3.Kanada 2192

4.Poľsko 2172

5.Japonsko 2128

8.Slovensko 1898

 

1994 Nemecko

kapitán Soňa Jánošíková

1.R.Osher-USA

2.P.Kalhous-ČR

3.P.Galogaza-Chorvátsko

4.B.Nažansky-Chorvátsko

5.M.Gegenheimer-Nem.

13.Pavol Tibenský

15.Miroslav Ploščica

17.Milan Chudý

32.Ján Farkaš

 

1.Česko 13986

2.USA 13753

3.Chorvátsko 13151

4.Slovensko 12090

5.Nemecko 12027

 

1995 Rumunsko

bez účasti SR

1.W.H.Huang-USA

2.I.György-Maďarsko

3.P.Kalhous-ČR

4.Z.Butler-USA

5.R.Osher-USA

 

1.USA 17463

2.Česko 17305

3.Maďarsko 16250

4.Rumunsko 15979

5.Turecko 14992

 

1996 Holandsko

kapitán Soňa Jánošíková

1.R.Babilon-ČR

2.Z.Butler-USA

3.W.H.Huang-USA

4.P.Kalhous-ČR

5.R.Osher-USA

13.Miroslav Ploščica

31.Milan Chudý

40.Pavol Tibenský

50.Ján Farkaš

 

1.USA 3013

2.Česko 2557

3.Turecko 2149

4.Holandsko 2135

5.Poľsko 1933

10.Slovensko 1638

 

1997 Chorvátsko

kapitán Soňa Jánošíková

1.W.H.Huang-USA

2.R.Osher-USA

3.R.Babilon-ČR

4.M.Ley-Nemecko

5.P.Nepovím-ČR

14.Milan Chudý

26.Miroslav Ploščica

27.Ján Farkaš

29.Pavol Tibenský

 

 

1.Česko 9415

2.USA 9383

3.Maďarsko 8518

4.Nemecko 8215

5.Turecko 7522

6.Slovensko 7225

 

1998 Turecko

kapitán Soňa Jánošíková

1.W.H.Huang-USA

2.A.Nakai-Japonsko

3.Z.Butler-USA

4.M.Ley-Nemecko

5.S.Aoki-Japonsko

14.Milan Chudý

 

1.USA 4508

2.Japonsko 3967

3.Maďarsko 3670

4.Holandsko 3591

5.Česko 3532

 

1999 Maďarsko

kapitán Soňa Jánošíková

1.W.H.Huang-USA

2.Z.Butler-USA

3.N.Roest-Holandsko

4.R.Babilon-ČR

5.Y.Fuchigami-Japonsko

19.Milan Chudý

23.Ján Farkaš

28.Pavol Tibenský

64.Zoltán Végh

 

1.USA 18746

2.Holandsko 18058

3.Česko 16843

4.Nemecko 16225

5.Japonsko 14959

10-11.Slovensko 12130

 

2000 USA

kapitán Ján Farkaš

1.U.Voigt-Nemecko

2.W.H.Huang-USA

3.N.Roest-Holandsko

4.R.Babilon-ČR

5.Miklós Móczy-Maďarsko

45-46.Milan Chudý

45-46.Ján Farkaš

48.Zoltán Végh

62.Dušan Karkuš

 

1.USA 4473

2.Holandsko 3813

3.Nemecko 3612

4.Maďarsko 3595

5.Francúzsko 3485

16.Slovensko 1802

 

2001 Česko

kapitán Soňa Jánošíková

1.U.Voigt-Nemecko

2.R.Babilon-ČR

3.Z.Butler-USA

4.W.H.Huang-USA

5.N.Roest-Holandsko

35.Milan Šatka

49.Milan Chudý

67.Pavol Tibenský

78.Ján Farkaš

 

1.USA 6266

2.Česko "A" 5880

3.Belgicko 5672

4.Holandsko 5615

5.Nemecko 5488

15.Slovensko 4199

 

2002 Fínsko

kapitán Ján Farkaš

1.N.Roest-Holandsko
2.U.Voigt-Nemecko
3.R.Voigt-Nemecko

4.Derek Kisman-Kanada

5.T.Arimatsu-Japonsko
26-27.Milan Chudý
51.Pavol Tibenský
59.Ivan Pastucha
69.Lýdia Košecová

 

1.Japonsko 1905
2.Nemecko 1898
3.USA 1874
4.Holandsko 1774
5.Kanada 1707

16.Slovensko 903

 

2003 Holandsko

kapitán Ján Farkaš

1.U.Voigt-Nemecko

2.W.H.Huang-USA

3.R.Barkan-USA

4.N.Roest-Holandsko

5.M.Ley-Nemecko

37.Štefan Gašpár

68.Milan Chudý

73.Blanka Lehotská

76.Anton Hudák

 

1.Nemecko 3967

2.USA 3886

3.Holandsko 3859

4.Belgicko 3699

5.Maďarsko 3512

16.Slovensko 2016

 

2004 Chorvátsko

kapitán Ján Farkaš

1.N.Roest-Holandsko

2.U.Voigt-Nemecko

3.R.Barkan-USA

4.Z.Horvath-Maďarsko

5.M.Ley-Nemecko

9.Štefan Gašpár

po play off

v základnej časti bol 8.

59.Peter Hudák

62.Milan Chudý

68.Ján Farkaš

 

1.USA 4481

2.Nemecko 4392

3.Maďarsko 4303

4.Holandsko 4099

5.Kanada 4015

16.Slovensko 2979

 

2005 Maďarsko

kapitán Ján Farkaš

1.U.Voigt-Nemecko

2.T.Arimatsu-Japonsko

3.N.Roest-Holandsko

4.W.H.Huang-USA

5.T.Yamamoto-Japonsko

14.Štefan Gašpár "A"

26.Peter Hudák "A"

83.Anton Hudák "A"

83.Blanka Lehotská "B"

100.Štefan Pupák "indiv."

104.Ivan Pastucha "B"

109.Michal Hudák "B"

118.Milan Chudý "B"

128.Jana Sidorová "A"

 

1.Nemecko 11945

2.USA 11495

3.Japonsko 10975

4.Holandsko 10220

5.Maďarsko "A" 9745

13.Slovensko "A" 7880

24.Slovensko "B" 5795